logo

PLNÝ ŽALÚDOK PO ŤAŽKOM JEDLE? AKO SI PORADIŤ?

Aj Vám sa občas stane, že porušíte zásady správne výživy? Cítite, že ste dali zabrať Vášmu tráveniu a chcete sa z tohto stavu rýchlo dostať? Čo v takomto prípade odporúča tradičná čínska medicína?

Poďte sa so mnou pozrieť za bylinkami, ktoré tvoria základ slávnej zmesi Bao He Wan na podporu trávenia.

Základom zmesi a tzv. cisárskou bylinou je Hloh perenoklaný, presnejšie jeho plod (Fructus crataegi). Hloh perenoklaný (Crataegus pinnatifida) je nevysoký strom rastúci v severnej a severovýchodnej Číne, Kórei a v Japonsku. Vo fytoterapii tradičnej čínskej medicíny sa využívajú jeho sušené plody. Obsahujú napríklad kyselinu citrónovú, vínnu, jabĺčnu, crataegovú, ursulovú, flavonoidy (kvercetin, rutin, vitexin), provitamín A, vitamín C, cholín atď.

Liečivka v podobe plodu uvedeného stromu sa v čínštine volá Shan Zha. Má pomerne vysoké antioxidačné a antibakteriálne účinky.

V tradičnej čínskej medicíne je indikovaná v prípadoch stagnácie potravy a výrazne pomáha v trávení hlavne mäsitej a sýtej stravy. Podáva sa v zmesiach spolu s Shen Qu (Massa medicata fermentata), prípadne s Mai Ya (Hordei fructus germinatus). Obe tieto liečivky podporujú trávenie predovšetkým potravy bohatej na škroby.

Shan Zha a Shen Qu sú bylinky, ktoré spolu s Lai Fu Zi (Semen raphani) tvoria základ vyššie spomínanej zmesi Bao He Wan, ktorá sa užíva na podporu trávenia, hlavne v prípadoch konzumácie veľkého množstva ťažko stráviteľných jedál. Odporúča sa aj v prípade ak viete, že sa konzumácii ťažko stráviteľnej potravy nebudete vedieť vyhnúť.

Zmes nájdete aj podobe kvalitných výživových doplnkov.

Tak ako všetky bylinné zmesi aj táto nie je vhodná pre každého. Nemala by sa používať v tehotenstve, v prípade žlčníkových kameňov a pri krvácaniach rôzneho typu. Mierne zvyšuje hladinu glukózy. Nesmie sa užívať v prípade alergie na lepok. Obsahuje pšenicu a jačmeň.

Autor: Vašková Judita, RNDr.

Literatúra:

prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.:Léčivé rostliny Číny a Vietnamu (a-j) 1.díl.Nakladatelství Start Benešov / rok 2009 / ISBN: 978-80-86231-48-8.

prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.:Léčivé rostliny Číny a Vietnamu (j-z) 2.díl.Nakladatelství Start Benešov / rok 2010 / ISBN: 978-80-86231-52-5.

Mgr. Vladimír Ando, Ph.D.: Farmakologie klasické čínske medicíny. Nakladatelství Svítání/rok 2007/ ISBN: 978-80-86198-47-7.

https://www.tcmencyklopedie.cz

Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.