logo

ONLINE PORADŇA

Chceli by ste vedieť viac o genetických testoch, výžive, alebo výživových doplnkoch?
Neviete sa rozhodnúť, ktorý produkt z ponuky vitálnych húb, alebo bylinných zmesí tradičnej čínskej medicíny by bol pre Vás vhodný?
Opýtajte sa.

Poradňa sa týka len produktov a služieb z našej ponuky.
Nemôžeme poskytovať poradenstvo týkajúce sa výrobkov a služieb iných firiem, s ktorými nemáme skúsenosti.
Zahlienené priedušky
01.02.2023 14:01
Dobrý deň, mám už asi rok zahlienené priedušky a hrdlo, kašlem stále a kvôli tomu nepracujem a nespím vôbec dobre, nakoľko má prebúdza kašeľ. Viete mi poradiť čo s tým? Nie som očkovaná na COVID 19. Ďakujem.

Dobrý deň,

v prípade ak sa jedná o chronický kašeľ s bielym hlienom môžete vyskúšať produkt 035 Spev malej zvonkohry

Ak sa jedná o chronický kašeľ s vykašliavaním žltých hlienov, ktoré sú obvykle husté a vykašliavanie je obtiažne, v tomto prípade by mohol byť nápomocný prípravok 031 Vôňa borovicového hája.

Pre podporu imunitného systému by som Vám odporúčala extrakt z huby REISHI. Obsahuje beta-glukány a ďalšie biologicky aktívne látky aktivujúce bunky imunitného systému. Je odporúčaná v prípade chronických bronchitíd, astmy, ale aj na podporu rekonvalescencie po prekonaní COVID-19. Pre podporu imunity tiež odporúčam vitamín-D, zinok, selén, vitamín C.

Dôležitá je aj úprava stravy. Vhodné je obmedziť mlieko a mliečne výrobky, sladkosti, ťažké tučné alebo vyprážané jedlá. 

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Klebsiella pneumoniae a Enterococcus faecalis
30.01.2023 20:26
Dobrý deň, vedeli by ste mi prosím odporúčať nejaky pripravok na baktérie Klebsiella pneumoniae a Enterococcus faecalis ktoré sa nachádzajú v a v okolí pošvy a spôsobujú pálenie. Ďakujem.

Dobrý deň,

v prípade pocitov pálenia by som Vám odporúčala produkt 014 Horcový elixír. Obsahuje výťažky bylín s protizápalovým (antibakteriálnym, antivírusovým a antimykotickým) účinkom.  Zmes môžete kombinovať s prípravkom 057 - Prehradenie toku žltej rieky Obsahuje byliny s dezinfekčným účinkom doplnené o harmonizačné byliny prospešné pre podporu ženského organizmu. Zmesi je potrebné užívať v odporúčaných dávkach, aby boli účinné. 

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Porada
12.01.2023 13:55
Prosim vás čo by ste doporučili na migrenu z nedostatku krvi a okrem toho žena v prechode. Dostava inač akupunktúru..Ďakujem vopred za radu, s pozdravom

Dobrý deň, ďakujem za otázku.

Predpokladám, že dôvod bolesti hlavy z nedostatku krvi bol diagnostikovaný terapeutom tradičnej čínskej medicíny. Napriek tomu stručne zhrniem ako sa prejavuje bolesť hlavy (Tou Tong) z nedostatku krvi (Xue Xu) z pohľadu tradičnej čínskej medicíny. Bolesť hlavy je symetrická, tupá, bez pocitu na zvracanie. Môže sa zlepšovať ľahkým masírovaním, alebo tlakom. Bolesť hlavy sa často zhoršuje mentálnou činnosťou (čítanie, štúdium, práca na počítači...). Pri takom type bolesti hlavy tradičná čínska medicína obvykle odporúča bylinnú zmes Bu Gan Tang Jia Jian v podobe bylinného odvaru, ktorá je modifikovaná na mieru klientovi. Táto zmes nie je dostupná vo forme wan, len vo forme odvaru na základe osobnej konzultácie a TČM diagnostiky.

Z ponuky výživových doplnkov vo forme wan pre doplnenie krvi by bola vhodná bylinná zmes 161 Si Wu Wan - Pilulka štyroch šľachtičien. Obsahuje bylinky ktoré tvoria základ vyššie spomínanej zmesi Bu Gan Tang.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Dávkovanie
15.12.2022 11:40
Dobrý deň prajem, môžete mi prosím poradiť ideálne dávkovanie produktu TCM spadnutie kameňa zo srdca? Viem, že na krabičke je dávkovanie napísané, ale radšej sa ešte spýtam. Možno máte iné skúsenosti. Je to pre mňa ako dospelú osobu vážiacu cca 58 kg.

Ďakujem krásne za pomoc a pohľad

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Odporúčam začať užívať tablety podľa uvedeného dávkovania na etikete. Ak budete s účinkom spokojná dávkovanie by som nemenila. Môžete však skúsiť užiť aj nižšiu dávku (napr. 3 tablety 3x denne) a sledujte si účinok. Ak budete pociťovať účinok aj v tomto  prípade, stačí Vám nižšia dávka.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Kožné ochorenie
14.12.2022 11:10
Dobrý deň,syn 14r,má nejaké ochorenie na brade,ložisko je výrazne červené, okraje boli najprv mokvave, teraz sú suché, supinate, je to veľmi svrbive..na koznom nám Dr.povedali že plesnove ochorenie, no žiadne maste mu nepomáhajú.. chcela by som poradiť nejaký liek ,z čínskej medicíny, nakoľko s nou mam dobre skúsenosti.

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. V prípade záujmu o riešenie problému tradičnou čínskou medicínou by bola najvhodnejšia osobná konzultácia u terapeuta tradičnej čínskej medicíny. 

Z dostupných bylinných prípravkov v prípade Vami popisovaných kožných problémov (ložisko je výrazne červené, okraje boli najprv mokvavé, teraz sú suché, šupinaté, je to veľmi svrbivé) môžete skúsiť prípravok 113 XIAO FENG WAN - Vánok hodvábneho vejára   

Dôležitá je aj úprava stravy. Snažiť sa minimalizovať príjem sladkostí, dráždivých a výrazne korenených jedál. Snažiť sa konzumovať veľa zeleniny kvôli obsahu vitamínov, minerálov a množstva biologicky aktívnych látok. Zelenina zároveň obsahuje menšie množstvo cukrov v porovnaní s ovocím. V prípade plesňových ochorení je dôležité znižovať príjem cukrov.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

vysoký tlak
29.11.2022 11:49
Prosím info, ako mam znižiť vysoký/ 140/90 , ktorý sa objav poobede skoro každý druhý deň.

Dobrý deň,

vysoký krvný tlak viete čiastočne ovplyvniť úpravou stravovacích návykov. Dôležitá je eliminácia stresu na minimum, pokiaľ to je možné. Podrobné informácie ohľadom stravy, pohybu  a výživových doplnkov nájdete v článku Vysoký krvný tlak a výživa  https://www.genovital.sk/clanok/140/vysoky-krvny-tlak-a-vyziva.html  a tiež v článku Vysoký krvný tlak-tipy pre stravovanie  https://www.genovital.sk/clanok/126/vysoky-krvny-tlak--tipy-pre-stravovanie.html

Pomôcť by mohla aj bylinná zmes tradičnej čínskej medicíny 112 Tian Ma Gou Teng Wan https://www.genovital.sk/tovar/85/112-tian-ma-gou-teng-wan---strhnutie-sa-jarneho-vichra.html

Zvýšený krvný tlak je potrebné konzultovať s lekárom.

Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

Artroza
08.11.2022 13:19
Dobrý deň chcem sa opýtať čo by ste mi poradili ohľadne artrozy? Vďaka

Dobrý deň,

artróza najčastejšie vzniká ako následok mechanického preťaženia kĺbov, preto je najdôležitejšie udržiavať v norme telesnú hmotnosť.  Z výživových doplnkov sú vhodné chondroprotektíva (hydrolyzáty kolagénu, chondroitín sulfát, glukosamín sulfát, MSM), ktoré ochraňujú chrupavky a zabraňujú ich deštrukcii. Tieto výživové doplnky sú bežne dostupné v lekárňach.

V prevencii zápalových procesov ktoré môžu vznikať v dôsledku artrózy sú vhodné omega-3 mastné kyseliny. Najúčinnejšie sú EPA a DHA, ktoré sa nachádzajú hlavne v rybách napríklad v lososoch, makrelách, pstruhoch a tuniakoch. Omega-3 kyseliny rastlinného pôvodu v podobe ALA - kyselina alfa-linolénová nájdete v ľanovom oleji, ľanových semienkach a konopných semienkach.  

Pre zdravie kostí a v prevencii úbytku kostnej hmoty je vhodné kalcium, magnézium, vitamín D a K2. Vhodný je aj prírodný vitamín E vo forme (D -alfa-tokoferol), ktorý pôsobí ako antioxidant, chráni kĺby pred škodlivými účinkami voľných radikálov. 

Z bylinných zmesí tradičnej čínskej medicíny by mohol byť vhodný príparavok 206 Vyhladenie slonovej kosti. Bylinná zmes zlepšuje látkovú výmenu v kĺboch, okolitom väzive a svaloch a tým bráni ich zatuhnutosti. 

Samozrejmosťou je pestrá a vyvážená strava s dostatočným množstvom ovocia  a zeleniny (aspoň 400-500 g/deň).  Dostatočný pitný režim-ideálne neperlivá filtrovaná voda. 

Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

trávenie
25.10.2022 07:44
Dobrý deň prajem, mám problémy s nafukovaním, zhoršuje sa to najmä stresom. Aj keď sa snažím prispôsobovať stravu týmto mojím problémom , nafukovania sa nemôžem zbaviť. Nafukovanie ma budí aj v noci. Prosím Vás poradíte mi, ktorý výživový doplnok by bol pre mňa vhodný. Ďakujem.

Dobrý deň,

v súvislosti so psychikou ako sú úzkostné stavy, tréma, stres dochádza ku kontrakciám hrubého čreva, čo má za následok zhoršovanie uvedených problémov.

Ak teda pociťujete zhoršovanie problémov s nafukovaním v súvislosti so stresom odporúčala by som Vám výživový doplnok-bylinnú zmes 064 UTÍŠENIE VETERNEJ BÚRKY, ktorú nájdete v našom e-shope.

Z nutričných opatrení je vhodné znížiť konzumáciu jedál ktoré spôsobujú nafukovanie - niektoré druhy zeleniny, strukoviny, kysnuté pečivo, ale aj nápoje s obsahom CO2. Dôležitá je aj správna úprava strukovín pred konzumáciou. Neodporúča sa konzumovať naraz veľké porcie, radšej častejšie a menšie dávky. Dôležitý je aj pohyb, hlavne pred jedlom. Pohyb podporí prekrvenie tráviacich orgánov, čo následne uľahčuje vstrebávanie črevných plynov.
Z ďalších výživových doplnkov ktoré nájdete v lekárňach odporúčam probiotiká s obsahom Lactobacillus plantarum a výživové doplnky s obsahom galaktozidázy.

Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

Vredy
15.10.2022 14:25
Dobrý deň. Mam v zadnej časti hlavy vredy, niektoré sú tvrdé, niektoré hnisaju a niektoré krvácajú. Co by na to pomohlo?

Dobrý deň,

tu by bola potrebná osobná konzultácia. Ak by sa jednalo napr. o formu akné, tam by mohol byť nápomocný produkt 011 Pätoro uhasení sopky  Tradičná čínska medicína odporúča tento prípravok pre zlepšenie kožných a podkožných zápalov so sklonom k hnisaniu.
Upozorňujem, že sa jedná o podporu formou bylinného prípravku (výživového doplnku). Nejedná sa o liek a nie je možné ho za liek zamieňať.

Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

čínska medicína na zvýšenú glykémiu
10.06.2022 09:23
Dobrý deň. Čítala som, že na zvýšenú glykémiu je vhodný z tčm produkt 072 Pilulka 6 ušľachtilých. Či mi túto informáciu potvrdíte, prípadne doporučíte mi iný produkt. Ďakujem

Dobrý deň,

bylinná zmes 072 Liu Jun Zi Wan je odporúčaná pre posilnenie vitálnej energie organizmu v prípade únavy, nechutenstva, pocite zahlienenia po nevhodných jedlách, pri poruchách trávenia, pri kašli s prítomnosťou hlienov a pod.

Pri problémoch so zvýšenou  glykémiou  je najdôležitejšia úprava jedálnička. Základom je zníženie energetickej hodnoty stravy (v prípade hroziaceho DM II. typu),  obmedzenie príjmu jednoduchých cukrov a nasýtených tukov a dôraz na potraviny s nižším glykemickým indexom.

Medzi bylinky ktoré pôsobia ako antidiabetikum patrí: ženšen, šalvia, schizandra čínska, púpava lekárska (koreň), čučuriedka (listy), eleuterokok, fazuľa obyčajná (lusk), jastrabina lekárska (vňať), čakanka obyčajná (koreň), Gymnema sylvestre. Z vitálnych (medicinálnych) húb je to napr. Auricularia (znižuje hladinu cukru, cholesterolu, triglyceridov, znižuje krvnú zrážanlivosť-pozor pri antitrombotickej liečbe), Maitake (zvyšuje citlivosť na inzulín). Jedná sa prírodné prostriedky v prevencii a podpornej terapii.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Strana 1 / 3
Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.