logo

ONLINE PORADŇA

Chceli by ste vedieť viac o genetických testoch, výžive, alebo výživových doplnkoch?
Neviete sa rozhodnúť, ktorý produkt z ponuky vitálnych húb, alebo bylinných zmesí tradičnej čínskej medicíny by bol pre Vás vhodný?
Opýtajte sa.

Poradňa sa týka len produktov a služieb z našej ponuky.
Nemôžeme poskytovať poradenstvo týkajúce sa výrobkov a služieb iných firiem, s ktorými nemáme skúsenosti.
čínska medicína na zvýšenú glykémiu
10.06.2022 09:23
Dobrý deň. Čítala som, že na zvýšenú glykémiu je vhodný z tčm produkt 072 Pilulka 6 ušľachtilých. Či mi túto informáciu potvrdíte, prípadne doporučíte mi iný produkt. Ďakujem

Dobrý deň,

bylinná zmes 072 Liu Jun Zi Wan je odporúčaná pre posilnenie vitálnej energie organizmu v prípade únavy, nechutenstva, pocite zahlienenia po nevhodných jedlách, pri poruchách trávenia, pri kašli s prítomnosťou hlienov a pod.

Pri problémoch so zvýšenou  glykémiou  je najdôležitejšia úprava jedálnička. Základom je zníženie energetickej hodnoty stravy (v prípade hroziaceho DM II. typu),  obmedzenie príjmu jednoduchých cukrov a nasýtených tukov a dôraz na potraviny s nižším glykemickým indexom.

Medzi bylinky ktoré pôsobia ako antidiabetikum patrí: ženšen, šalvia, schizandra čínska, púpava lekárska (koreň), čučuriedka (listy), eleuterokok, fazuľa obyčajná (lusk), jastrabina lekárska (vňať), čakanka obyčajná (koreň), Gymnema sylvestre. Z vitálnych (medicinálnych) húb je to napr. Auricularia (znižuje hladinu cukru, cholesterolu, triglyceridov, znižuje krvnú zrážanlivosť-pozor pri antitrombotickej liečbe), Maitake (zvyšuje citlivosť na inzulín). Jedná sa prírodné prostriedky v prevencii a podpornej terapii.

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

3omega mastné kyseliny
22.01.2022 19:48
Dobrý den mám histamínovú intoleranciu a rada by som sa spýtala aký výživový doplnok s omega mastnými kyselinami je pre mna vhodný keďže sú z rýb .
Ďakujem za odpoved

Dobrý deň,

bohatým zdrojom omega 3 mastných kyselín je ľanový olej. Obsahuje kyselinu alfa-linolenovú (ALA), ktorá je základom pre vznik ďalších omega 3 mastných kyselín a to EPA a DHA.

Má významné protizápalové účinky, priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém, odporúča sa pri reumatoidných artritídach, pri zvýšenom cholesterole, predpokladá sa pozitívny účinok v prípade nádorových ochorení.

Opatrnosť je potrebná pri užívania antikoagulačnej liečby, môže zvýšiť riziko krvácania v prípade ak by ste užívali lieky na riedenie krvi (napr. Warfarín).

Extra panenský za studena lisovaný ľanový olej rýchlo podlieha oxidácii, preto ho vždy skladujte v chlade a tme (ideálne v chladničke). Po otvorení odporúčam spotrebovať do 3 týždňov.

                                                                                                            Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

Krvná skupina
21.07.2021 15:01
Dobrý deň
Chcel by som tiež vedieť či je možné ak otec ma krvnú skupinu A a matka B či dieťa môže mať krv 0
Vopred dakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.  Áno dieťa môže mať v tomto prípade krvnú skupinu 0.

                                                                                       Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

Krvná skupina
06.05.2021 21:44
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je možná krvná skupina u dieťaťa A-, ak otec má k.s. 0 a matka B+ ?
Myslím, že by to nemalo byť možné, ale potrebovala by som odpoveď od odborníka, veľmi by mi to pomohlo.

Vopred ďakujem.

Dobrý deň, ďakujem za otázku.

V prípade ak má otec krvnú skupinu 0 a matka krvnú skupinu B, dieťa by mohlo mať krvnú skupinu 0 alebo B.

Krvná skupina A u dieťaťa v tomto prípade nie je možná.

                                                                                                                                                   Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

 

Obličky
19.03.2021 01:08
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi neviete poradiť z akej príčiny sa v našej rodine dedí ochorenie obličiek. Konkrétna diagnóza je : polycystické obličky.
Čím sa dá ochorenie spomaliť.

Dobrý deň,

pokiaľ by išlo o polycystickú chorobu obličiek (ADPKD) jedná sa o genetické ochorenie s autozómovo dominantným typom dedičnosti, ktoré vzniká v dôsledku mutácie v génoch PKD1, alebo PKD2.

Podobnými príznakmi sa môžu prejavovať aj ďalšie ochorenia obličiek vznikajúce v dôsledku mutácii iných génov.

Pokiaľ má ochorenie genetický základ, to znamená že mutácia je prítomná v zárodočných bunkách - dedí sa z rodičov na deti. V prípade autozómovo dominantnej formy dedičnosti, ak ochorením trpí jeden z rodičov je riziko že dieťa zdedí patologickú mutáciu 50 %.

Známa, ale pomerne vzácna je polycystická choroba obličiek s autozómovo recesívnou formou dedičnosti. V tomto prípade musia byť nositeľmi rovnakej mutácie obaja rodičia, pričom  rodičia sú len prenášačmi ochorenia. Choroba sa u nich neprejaví. Riziko ochorenia pre dieťa je v tomto prípade 25 %.


Genetické vyšetrenie so zameraním na identifikáciu možných mutácií spájaných s daným ochorením je indikované lekárom so špecializáciou v odbore lekárska genetika. Ďalší manažment ochorenia je v kompetencii lekárov špecialistov.

                         

                                                                                                                                                                               Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Bylinky
21.02.2021 13:04
Dobrý deň chcem sa spýtať ako obnoviť čuch a chuť po covide,dcera prekonala covid ešte v oktobri,ale čuch sa vrátil len trochu,aj to len výrazne vône, čo sa týka chuti tá je skoro nulová.

Ako sa dá riešiť tetánia,ktorú mám už roky a neustále pocitujem vnútorny tlak,napätie,búšenie srdca,hučí mi v hlave,ušiach,mávam závrate,bývam veľmi unavená až apatická,tŕpnu mi ruky,nohy,niekedy mávam aj zle videnie,sa mi zle rozpráva,zhoršena alebo aj spomalená vnímavosť,zabudanie.Skúsila som už všetko možné hlavne tčm na kvantá.
Mne to pripadá ako keby sa účinok byliniek nemohol dostať do buniek,kvoli vnutornemu tlaku a napätiu.

Dobrý deň.

pre riešenie problémov ktoré opisujete v súvislosti s vnútorným napätím a s tým súvisiacou tetániou bola by potrebná konzultácia u terapeuta tradičnej čínskej medicíny, ktorý by Vám poradil zmes byliniek na základe presnej TČM diagnostiky.

Na utíšenie kŕčov sa v TČM odporúčajú bylinky Bai Shao (Rx. Paeoniae Alba ), Zhi Gan Cao (Rx. Glycyrrhizae Preparata ), Mu Gua - (Fructus Chaenomelis). Vždy sa ale podávajú ako súčasť odvarov v kombinácii s ďalšími bylinkami na doplnenie krvi, Yinu, utíšenie stúpajúceho Yangu a pod. To sú termíny používané v TČM, majú svoj presný význam a na základe nich sa stanovuje terapia.

Z výživových doplnkov by som Vám odporúčala magnézium s dobrou vstrebateľnosťou v podobe organických zlúčenín (laktát, citrát, orotát). Pre lepšiu účinnosť odporúčam užívať s vitamínom B6 a vitamínom D3. Vitamín B6 a vitamín D3 uľahčujú vstup horčíka do bunky.

Ak by ste užívali aj preparáty s obsahom vápnika odporúčam neužívať naraz spoločne s horčíkom, ale vždy horčík ráno a vápnik večer.

Potravinové zdroje
- horčíka sú celé zrná, pšeničné klíčky, strukoviny, orechy, pivovarské kvasnice, tmavo zelená listová zelenina, kakao, čokoláda, zo živočíšnych zdrojov niektorí zástupcovia morskej fauny (kôrovce, mäkkýše).
- vitamínu B6 (pyridoxín) sú pečeň, bravčové mäso, makrely, vajcia, droždie, zemiaky, kapusta, špenát, kel, zelenina, mrkva, orechy, obilniny a celozrnné pečivo.
- vitamínu D3 sú ryby a rybie produkty a to hlavne treščia pečeň, losos, makrela a mäso. Ďalším zdrojom vitamínu D sú vaječné žĺtky, hlavne od nosníc ktoré sú chované vo voľmom výbehu za prítomnosti slnečného svetla.
- vápnika sú mliečne produkty hlavne syry, mak, mandle, kešu, figy

 Odporúčania je vhodné konzultovať so svojim lekárom

Čo sa týka straty čuchu a chuti po ochorení Covid 19 je potrebná regenerácia ktorej dĺžka je individuálna. Pre podporu regenerácie slizníc a nervových zakončení odporúčam vitamíny skupiny B v podobe B-komplexu a dostatok vitamínov v podobe pestrej stravy s obsahom množstva zeleniny, ovocia a celozrných potravín. V prevencii zápalov sú vhodné prípravky s obsahom omega 3 mastných kyselín. Omega 3 nájdete v rybách, ľanovom oleji, ľanových, konopných, tekvicových semienkach.

 

Odpovedal: RNDr. Judita Vašková

Tradičná čínska medicína
06.02.2021 21:58
Ako mám rozumieť formuláciám
Harmonizácia stúpajúceho Yangu pečene
Nedostatok Yinu obličiek a Doplnenie Yinu obličiek

Termín stúpajúci Yang pečene môže vyjadrovať problémy so zvýšeným tlakom, môžu byť prítomné rozpínavé, pulzujúce bolesti hlavy, pískanie v ušiach, stuhnutá šija, tiky, kŕče, podráždenosť, agresivita, nespavosť, roztržitosť...Harmonizácia stúpajúceho Yangu pečene znamená zmiernenie, alebo odstránenie týchto problémov.

Termín nedostatok Yinu obličiek zahŕňa skupinu príznakov ako je pocit vnútornej horúčosti, problémy spájané s klimaktériom v podobe návalov, suchosti slizníc, nočného potenia. Doplnenie Yinu obličiek znamená zmiernenie, alebo odstránenie týchto problémov.

 

Odpovedal : Vašková Judita, RNDr.

kurkuma
03.02.2021 21:21
Dobrý deň,
je vhodné užívať kurkumu vo forme výživového doplnku pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi?
Ďakujem

Dobrý deň,

kurkuma sa v prípade antitrombotickej liečby neodporúča.  Kombinácia kurkumy a liekov s antitrombotickými účinkami môže viesť k zvýšenému riziku krvácania. 

                                                                                                                                                                                    Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

 

unava
09.09.2020 09:23
Dobrý deň
Otec 78 rokov, celková únava , slabosť, polyp na čreve-kontrolovaný, krvne testy v norme
ďakujem

Dobrý deň,

únava môže vznikať  aj ako dôsledok nedostatočného pitného režimu a stravy, ktorá nemusí obsahovať dostatočné množstvo potrebných živín. Vzhľadom na diagnózu ktorú uvádzate je základom úprava jedálnička s cieľom minimalizovať príjem červeného mäsa a nasýtených tukov. Údeniny odporúčam vylúčiť úplne. Červené mäso nahradiť hydinou a rybami. Pri tepelnej úprave preferovať varenie, dusenia a úpravu v pare. Zvýšiť príjem nenasýtených mastných kyselín, hlavne omega-3 (EPA, DHA, ALA). Odporúčam dostatočný príjem zeleniny a ovocia. Ak by boli strukoviny dobre znášané predstavujú dobrý zdroj rastlinných bielkovín. Strukoviny je potrebné pred varením namáčať, alebo nechať naklíčiť s cieľom minimalizovať nafukovanie.  Zelenina a ovocie sú zdrojom antioxidantov, vitamínov a minerálov. Samozrejmosťou by mal byť dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu. Dostatočný príjem tekutín v podobe čistej neperlivej vody a šálky zeleného čaju.

Z výživových doplnkov sa odporúčajú probiotiká, Reishi pre podporu imunity a v prevencii nádorových ochorení. Hlavne v zimnom období je vhodná suplementácia vitamínom D.

Pre podrobnejšie informácie je možné využiť ponuku výživovej poradne.

Odpovedal Vašková Judita, RNDr.

Potenie, cysty
17.08.2020 16:58
Dobrý deň poraďte prípravok na cysty na pečeni a pri potení.Ďakujem

Dobrý deň,
potenie môže mať rôzne príčiny a vždy je potrebné lekárske vyšetrenie. Aj pri odporúčaní produktov tradičnej čínskej medicíny je vhodné vyšetrenie terapeutom TČM. Upozorňujem, že bez presnej diagnostiky sú odporúčania veľmi orientačné.

Pokiaľ by sa jednalo o problémy s potením v období klimaktéria (návaly potenia, potenie v noci, výraznejší smäd večer) odporúča sa wan 185 – Sviežosť podvečernej pagody, prípadne pri výraznejších problémoch wan 058 – Sedem dôverníkov.

Ak je prítomné nočné potenie na hrudi spojené s nespavosťou a rozrušením odporúča sa wan 121 – Elixír nebeského cisára.
Potenie aj pri miernej námahe môže byť spôsobené oslabením organizmu po chorobe. Vždy je vhodné podporiť organizmus vhodnou a vyváženou stravou. Na podporu imunitného systému sú vhodné extrakty z vitálnych húb.

 
V prípade cýst sa z pohľadu TČM jedná o zablokovanie toku energie. Odporúča sa wan 054 – Odvalenie kameňov z cesty. Zmes sa však neodporúča v prípade výrazného potenia.

 

                                                                                                                                                                                                       Odpovedal: Vašková Judita, RNDr.

Strana 1 / 2
Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.