logo

Fialky pohľadom bylinkára aj moderných poznatkov

Fialky sú nežné kvietky ktoré priťahujú pozornosť svojou krásou a jemnou vôňou. Poznáme veľa druhov fialiek, ale asi najznámejšie sú fialka trojfarebná (Viola tricolor), fialka voňavá (Viola odorata), fialka roľná (Viola arvensis). V tradičnej čínskej medicíne je známa fialka tokijská (Viola yedoensis). Jej čínsky názov je Zi Hua Di Ding.

Fialka

Fialky sú nežné kvietky ktoré priťahujú pozornosť svojou krásou a jemnou vôňou. Poznáme veľa druhov fialiek, ale asi najznámejšie sú fialka trojfarebná (Viola tricolor), fialka voňavá (Viola odorata), fialka roľná (Viola arvensis). V tradičnej čínskej medicíne je známa fialka tokijská (Viola yedoensis). Jej čínsky názov je Zi Hua Di Ding.

 

Fialka trojfarebná (Viola tricolor)

Táto fialka je nápadná svojimi trojfarebnými kvetmi, ktoré sú v kombinácii žltej, bielej a fialovej farby. Po stáročia bola a je používaná v tradičnom bylinkárstve. Obsahuje množstvo biologicky aktívnych látok, ako sú flavonoidy, fenolové kyseliny napr. kyselina salicylová a jej deriváty, karotenoidy, slizy, antokyány a saponíny. Všetky tieto látky jej dodávajú liečivé vlastnosti. Svoje využitie nachádza v prípade rôznych zápalov, astmy, kašľa, v prípade kožných lézií, ale aj pri bolestiach hlavy a horúčke. Fialka vďaka obsahu antokyánov a flavonoidov pomáha pri efektívnom odstraňovaní odpadových látok z tela. Vďaka prítomnosti saponínov pôsobí ako expektorans (podporuje vykašliavanie hlienov). Vňať je vhodná aj pre bylinkové kúpele.

 

Fialka voňavá (Viola odorata)

Fialku voňavú poznáme podľa krásnych modrých kvetov, aj keď niekedy môžu byť kvety svetlé až biele. V bylinkárstve sa zbierajú hlavne sýto modré kvety. Bylinka je známa tým, že jej vôňa navodzuje dobrú náladu a spolu s levanduľou účinkuje ako afrodiziakum. Prospieva pleti a dýchacím cestám. Môže byť súčasťou kozmetických prípravkov s dezinfekčnými účinkami.

 

Fialka tokijská (Viola yedoensis)

Tento druh fialky ako už napovedá jej názov pochádza z Ázie kde je rozšírený hlavne v Japonsku, ale rastie aj na Kórejskom polostrove a vo východnej Číne. Je obľúbenou bylinkou v tradičnej čínskej medicíne. Používa sa ako súčasť odvarov pre zmiernenie zápalov rôzneho pôvodu ako sú kožné infekcie, akné, ekzémy alebo zápaly horných dýchacích ciest. Používa sa často aj v kozmetike ako súčasť bylinných mastí a krémov. Podľa niektorých autorov pomáha pri redukcii jemných vrások a tým prispieva aj k zmierňovaniu prejavov stárnutia. Často sa v odvaroch kombinuje s púpavou mongolskou (Taraxacum mongolicum), ktorá je známa aj pod svojim čínskym názvom Pu Gong Ying.

 

Fialky patria k jedlým kvietkom, preto môžu byť používané aj v kuchyni. Obľúbené sú ako dekorácia dezertov, šalátov, obložených mís. Ak hľadáte inšpiráciu pre dekoratívne použitie jedlých kvetov možno ju nájdete v našom BLOGu.

Ak máte záujem o viac informácií z oblasti fytoterapie tradičnej čínskej medicíny obráťte sa na ONLINE PORADŇU alebo nás navštívte v Prešove. Osobné konzultácie sú na základe objednávky.

 

Literatúra:

Mika K.: Fytoterapia z pera lekára. Vydavateľstvo Osveta. Martin 2016. ISBN 978-80-8063-436-0.

Košťálová, D., Fialová, S., Račková, L.: Fytoterapia v súčasnej medicíne. Osveta 2012. ISBN 978-80-8063-384-4.

Maťhová M.: Divoké bylinky. Vydavateľstvo Powerprint. Praha. 2022. ISBN 978-80-7568-589-6.

Foto: pixabay.com

Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.